כל הסיבות להשקיע ביוון

התאוששות הכלכלה היוונית והעלייה המתמשכת במחירי הנדל"ן יוצרים חלון הזדמנויות להשקעה, בשוק שמחיריו רחוקים בעשרות אחוזים מרמתם המקורית.

בשנים האחרונות נפתח חלון הזדמנויות להשקעות נדל"ן ביוון: בעקבות התאוששות הכלכלה עולים בשנים האחרונות מחירי הנדל"ן ביוון, אך עדיין רחוקים בעשרות אחוזים מרמת המחירים ששררה לפני כעשור. זאת בשונה ממדינות רבות באירופה בהן מחירי הנדל"ן עלו בחדות באותה התקופה. כל אלה, לצד תהליך ההשבחה, מאפשרים למשקיעים להרוויח מעליות הנדל"ן הצפויות ביוון בשנים הקרובות.

שינוי במחירי הדיור בעשור האחרון: יוון לעומת אירופה

מקור: Global Property Guide

עד שנת 2017: ירידה של עשרות אחוזים במחירי הנדל"ן ביוון

לאחר ההצטרפות לאיחוד האירופי ושנים של שגשוג כלכלי, המשבר העולמי בשנת 2008 הכניס את יוון לסחרור. הקושי להתמודד עם המשבר הוביל למיתון חריף ומתמשך, במהלכו התכווץ התוצר הלאומי היווני ביותר מ- 20%. בלית ברירה, נאלצה יוון לפנות לקרן המטבע הבינלאומית ולאיחוד האירופי, וקיבלה קרוב ל- 300 מיליארד יורו במסגרת מספר תכניות חילוץ.

המשבר הכלכלי השפיע גם על מחירי הנדל"ן ביוון, שירדו עפ"י מדד מחירי הנדל"ן ב- 42.4%: משיא של 102.2 נקודות בשנת 2008 לנקודת השפל במהלך שנת 2017, עם 58.9 נקודות.

מקור: tradingeconomics.com

2017 ואילך: מחיר הנדל"ן חוזרים לעלות

כחלק מתכניות החילוץ, שהאחרונה שבהן הסתיימה בקיץ 2018, הנהיגה יוון רפורמות משמעותיות שהחלו להניב פרי. בשנת 2017, לראשונה מאז פרוץ המשבר, הציגה יוון צמיחה חיובית משמעותית (2.8%), ובכך היא יצאה באופן רשמי מהמיתון בו הייתה שרויה. עפ"י דוחות של הקרן המטבע הבינלאומית ושל ה- OECD, האינדיקטורים השונים מלמדים שיוון תמשיך במסלול הצמיחה גם בשנים הבאות (כ-3.5% בשנה בממוצע). בגרף הבא ניתן לראות את העלייה בתל"ג של יוון בשנים האחרונות:

מקור: tradingeconomics.com

אחד ממנועי הצמיחה הוא ענף התיירות, שנהנה בשנים האחרונות מגידול של עשרות אחוזים: עפ"י סוכנות הסטטיסטיקה של האיחוד האירופי, בשנת 2016 הפכה יוון ליעד התיירות השישי המבוקש ביותר באיחוד האירופי. בשנת 2018 נכנסו למדינה כ- 33 מיליון תיירים, שתרמו להתאוששות הכלכלה ומאיצים את העלייה במחירי הנדל"ן.

השקעות נדל"ן ביוון: יתרונות מרכזיים

עפ"י ההערכות והאינדיקטורים השונים, ההתאוששות בשוק היווני בכלל ובשוק הנדל"ן בפרט היא רק בתחילתה. למעשה, במובנים מסוימים ההתאוששות של שוק הנדל"ן ביוון מזכירה את עליות המחירים בשוק הנדל"ן האמריקאי מאז סיומו של המשבר הכלכלי בשנת 2008. לפיכך, השקעות נדל"ן ביוון מעניקות למשקיעים מספר יתרונות משמעותיים:

  • חלון הזדמנויות להשקעה בשוק מתעורר – שמחיריו רחוקים בעשרות אחוזים מרמת המחירים לפני כעשור. המשמעות: סבירות גבוהה לעליית שווי הנכס.
  • קרבה גיאוגרפית – המאפשרת למשקיע הישראלי לבקר בנכס.
  • הטבות מס – האמנה למניעת מיסוי כפול שנחתמה בין ישראל ליוון, מעניקה למשקיע הישראלי שורה של הטבות, ביניהן פטור ממס שבח (עדכני לתחילת 2019).

לצד היתרונות הרבים, ההשקעה בשווקים מתעוררים אינה נטולת סיכונים. מתוך הבנה זו פיתחנו מודל השקעות אסטרטגי: המודל מאפשר למשקיע למקסם את פוטנציאל התשואה ולמזער את הסיכונים, באמצעות איתור והשבחת נכסים במיקומים מרכזיים ביוון.

משבר הקורונה

בעקבות משבר הקורונה צפוי משבר כלכלי עולמי אשר עשוי להשפיע על גם מחירי הנדל"ן.

יוון הינה מהמובילות באירופה בניהול מיטבי של משבר הקורונה, ונראה כי הינה נערכת היטב גם למיתון אשר יפקוד את מדינות היבשת.

למשקיעי הנדל"ן תקופה זו תהיה הזדמנות להשקיע בנכסים במחירים נמוכים באופן יחסי מכפי ערכם. באופן זה יוכלו המשקיעים להמשיך ולהנות מהחזרה לגל עליות מחירי הנדל"ן, המאפיין את יוון מאז היציאה מהמשבר הכלכלי, החל מסוף שנת 2017.

עדכונים שוטפים בנושא מפורסמים בעמוד הפייסבוק E.M Global השקעות נדל"ן ביוון

לקבלת  ניוזלטר עם עדכונים לתיבת המייל:

    תפריט